Tudomány és Élet

Tudomány , élet , és minden más amit csak szeretnél egy helyen !

 Érdekességek


Rózsaszin tó - Szenegál

Ha érdekel, a Retba tó Szenegálban található a Zöld-foktól északra. A tó különlegessége, hogy napszaktól függően a víz színe világos lila, skarlátvörös és rózsaszín. Ezt a különös szín a "Dunaliella Salina" nevű organizmus miatt van, mely a magas só tartalmú vizeket kedveli. Ez a mikroalga vörös pigment termel amely elnyeli és hasznosítja a napfényt, amiből még több energiát termel, így lesz rózsaszínű a tó. A tó területe 3 km2, Szenegál fővárosától Dakartól 35km-re található. Már a 70-es évek óta folyik a só kitermelés, a helyiek elsősorban a halak tartósításához használták. A férfiak a derékig érő vízben a tó fenekéről kaparják össze a hasznos ásványokat. A tó partján kupacokba gyűjtik . Fából készült hajókat és vödröket használnak. Annak érdekében, hogy megóvják bőrüket az extrém sótartalomtól shea vajat kennek magukra. Retba tó sótartalma másfélszer akkora mint a Holt-tengeré, 380 gramm literenként. 

Időjárás jelentés és előrejelzés


A semmibe vezető híd


Dombok, hegyek között, völgyeken átívelve számos gyönyörű híd tölti be funkcióját, mely a távolságok áthidalását, a közlekedés megkönnyítését szolgálja. Azonban akadnak olyanok, melyek a történelem viszontagságai révén súlyos károkat szenvedtek, esetleg el is tűntek, míg mások - túlélve a nehéz időket - még ma is megcsodálhatók. Van azonban egy, mely a többivel ellentétben szinte sosem tölthette be igazi funkcióját, így mára a semmibe vezető híd néven vált ismertté.



A világ legkülönösebb könyve

A legnagyobb kódfejtők sem értik a Voynich-kézirat néven elhíresült könyvet, pedig évek óta kutatják.
 
A rejtélyes Voynich-kézirat - tulajdonosáról és megtalálójáról, a lengyel-amerikai antikvárius Wilfrid Michael Voynichról kapta nevét, aki Petrus Bekxs jezsuita pap magánkönyvtárából vásárolta ki a furcsa művet még 1912-ben, Olaszországban.



A világ legsárgább élőlényei

Olyan állatokat mutatunk be, amelyeknek a sárga a meghatározó színe. Sok esetben az álcázás a célja ennek a színnek, mivel a sárga inkább a növényvilágban gyakori.

Bogarak
Rengeteg fajta bogár, rovar színe sárga. Az ő esetükben a tökéletes elengedhetetlen, hiszen könnyebb úgy élni egy növényen, ha hasonlítunk hozzá, vagyis megtévesztjük  a ránk leselkedőket.




Viráglakó karoló-pók
Színe általában ahhoz a virág színéhez hasonló, amelyiken él. Az alapszín a fehér, de  színváltoztatásra képesek és fehérből sárgává 6 nap alatt tudnak váltani. Ezt folyékony sárga festékanyag kiválasztásával érik el. A fordított folyamathoz, vagyis hogy megint fehérek legyenek, körülbelül harminc nap szükséges. Mivel jól rejtőzködnek, ez a leghatásosabb támadási módszerük, hiszen váratlanul csapnak le áldozatukra.




Sárga lepke
A legtöbb lepke színében megtalálható a sárga. Ennek az az oka, hogy alkalmazkodnak a nektár színéhez, ami a táplálékuk. Az illeszkedő színük védi meg őket attól, hogy más állatok táplálékai legyenek. A hernyók is általában sárgák, attól függetlenül, hogy a kifejlett rovar milyen színű lesz. A szárnyak mintázata a megfélemlítés, megtévesztés miatt van, azt sugallva, hogy a "szemek" nagy állatot jelentenek.




Sárga tengeri szellőrózsa
Ennek az állatnak nagyon kevés ellensége van, emiatt engedheti meg magának, hogy annyira színes legyen.  Táplálékuk lehetnek planktonok és kisebb halak is, a faj méreteitől függően. A korall-szigeteken élő szellőrózsa az áldozatait mérgével kábítja el. A bohóchal viszont éppen a selymes csillók között érezheti magát biztonságban.




Sárga rák
A rákoknak rengeteg fajtája van. Egyik ezek közül a sárga rák. Bár páncélja szép, világossárga, az ollói fehérek, a szemei feketék. Látványuk még szebbé teszi a víz alatti világot.




Sárga hal
Nagyon sok fajta hal színe sárga. Ennek az az oka, hogy hasonlítanak a tenger mélyén a beszűrődő napfényhez, megtévesztve a rájuk leselkedő ellenségeket.




Sárga béka
A sárga békák többsége mérgező. Sok olyan, mérget termelő béka-család van, amelynek a tagjai a színükkel figyelmeztetik a ragadozókat, hogy jó lesz őket békén hagyni. A Phyllobates terribilis faj minden egyes békájának mérge például 20 000 egeret vagy 20 embert pusztíthat el. Még az érintésük is végzetes lehet. A kolumbiai bennszülöttek ezzel a méreggel kenik be a dárdáik és nyilaik hegyét, amikor vadászni mennek. A kutatók 1974-ben az Epipedobates tricolor fajhoz tartozó kis sárga béka mérgét tanulmányozva kiderítették, hogy a méreg alkaloidja az ópium-tartalmú szerekhez hasonlóan fájdalomcsillapítóként hat a laboratóriumi egerekre.




Sárga kígyó
A kígyók között a sárga szín nem túl gyakori. Tulajdonképpen ezek a kígyók albínók.




Sárga madarak
A világon mindenhol megtalálhatóak. Például nálunk a kiscsibe, a kiskacsa, a vándormadár sárgarigó, vagy a kalitkák lakói közül a papagájok. Mivel nagyon látványosak, a természetbarátok kedvenc témái, a fotózások során.




Sárga mongúz
Másik neve rókamanguszta. Dél-Afrika lakói. Életmódja sokban megegyezik a szurikátáéval. Tőlük lompos farka különbözteti meg. A farka széle és hátoldala ezüstfehér, a vége pedig fehér. Gyakran két lábra áll, úgy figyeli, honnan leselkedik rá veszély. Ragadozó életmódot folytat.



A világ legnagyobb és legerősebb pókhálója Madagaszkárról
A tudósok által nemrég azonosított új pókfaj, a darwini kéregpók hálóját 2008-ban egy parkőr fedezte fel Madagaszkár szigetén. Az új faj folyómedrek felett átívelve akár 25 méterre is kifeszítheti fonalát, amelynek pókselyme a legerősebb ismert anyag a világon.



A madagaszkári Andasibe-Matadia Nemzeti Parkban felfedezett, mintegy kétbusznyi hosszúságú hálót szövő pókfajt Ingi Agnarsson zoológus és kollégái azonosították.

A Nemzeti Parkban eddig a biológusokból álló kutatócsoport munkájának publikált eredményéig csak a parkőrök tudtak az óriás hálókról, a darwini kéregpók és az általa szőtt lélegzetelállító hálók a tudomány képviselői előtt addig ismeretlenek voltak.

„Bár az újonnan felfedezett pókfaj által készített hálók messze a legnagyobbak a világon, más pókfajok által készített koronghálók nagyobbak” – vélekedett a kutatást publikáló tanulmány társszerzője Todd Blacklegde, az ohiói Akron Egyetem biológusa.

A pók főként apróbb repülő rovarokra vadászik, leggyakrabban lepkéket és szitakötőket zsákmányol, holott ezzel a Pókember méretű és erősségű hálókkal akár denevéreket és madarakat is foghatna.


A rekord méretű hálókat kizárólag nőstények szövik” – magyarázta Agnarsson. A hímek csak fiatalon készítenek néhány csapdát, de amint felnőnek, már csak a párzás köti le minden energiájukat.

A túlélésért folytatott harcban a darwini kéregpók külseje teljesen alkalmazkodott a fák kérgéhez, így könnyen el tud rejtőzni, ha veszélyt érez. Elnevezésüket is ez a rejtőzködés és Charles Darwin neve ihlette.

A pókfajról úgy tudják, hogy csak Afrika dél-keleti partvidékén, Madagaszkár szigetén él.

A darwini pók hálóját kétféle pókselyemből készíti. Fonalát a húzófonál segítségével rögzíti és erősíti a folyó- vagy tómedrek partján álló fákra, és ennek segítségével formálja meg kerek hálójának vázát is. A koronghálót, amivel a zsákmányt tulajdonképpen elejti, erősebb, feszesebb pókselyemből szövi.

Amikor egy rovar berepül a hálóba, beleragad és megkezdi kilátástalan küzdelmét a szabadulás reményében. Ez a küszködés a selyemfonalakat mozgásba hozza, és ez figyelmezteti a pókot, hogy ebéd állt a házhoz. A pókok ezt követően általában odamásznak a hálóba gabalyodott rovarhoz, és egy selyemgubóba burkolják azt, hogy később elfogyaszthassák.

A többi pókkal ellentétben, a darwini kéregpók néha több rovartetemet csomagol egy gubóba, így olyan, mintha tízórait készítene magának.

Az év elején, a kutatócsoport egyik tagja, Matjaž Kuntner, a szlovéniai Tudományegyetemről, megmérte, milyen magasan található a darwini kéregpók hálójának közepe.

„Toronymagasan elhelyezett óriási hálójával szemben maga a pók nem túl nagy. A lábait nem számítva a kifejlett példány általában kevesebb, mint 2 centiméter” – mondta Agnarsson.

A pók által használt selyem vizsgálatakor azonban kiderült, hogy azok elnyerik nemcsak a legnagyobb, hanem a valaha ismert legerősebb háló címet is. Ez az erő rugalmasságából és ellenállóságából fakad. Bár van olyan erős, mint az acél, sokkal-sokkal edzettebb, mert még nyúlik is. Ellenállóbb a kevlarnál, amely egyike a legjobb ember által előállított anyagoknak –erősítik meg a tudósok. Kevlarból készül például a golyóálló mellény.

2010-ben a tudósok megfigyelték egy eddig azonosítatlan pók egyed hálóját, ami valószínűleg közeli rokoni kapcsolatban áll a darwini pókkal, és történetesen szintén Madagaszkáron, az Andasibe nemzeti park területén él.

A háló közepe ennél a póknál kb. egy méter széles. A darwini rokonánál ez a szám a három métert is elérheti, bár nem minden esetben.

Az első dolog, amit Agnarsson és csapata megfigyelt a darwini kéregpók azonosítását követően az volt, hogyan tudja olyan szélességben elkészíteni a hálóját, hogy az átérjen széles folyómedreket.

A hálókat először felfedező parkőrök egyike szerint a pókok Tarzanként lengedeznek hálókészítés közben egyik partról a másikra. Azonban ennek bizonyítása még nem nyert tudományos alátá*****ást. Matjaz Gregorič, a kutatócsoport egyik tagja, a pók trükkjét egy következő számban publikálja.

Agnarsson reméli, hogy a darwini kéregpók felfedezésével a pókselyem különlegességére is rávilágíthatnak kutató munkájukkal.

„A tudósok által valaha vizsgált pókfonalak egy-két fajhoz tartoztak” – magyarázta a szakember. Azonban a többi pók hálókészítési technikája és a megszőtt hálók sokszínűsége is érdekes lehet. Nem biztos ugyanis, hogy a hálótanulmányozások mintapéldányai készítik a legjobb pókselymet.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 31
Heti: 36
Havi: 32
Össz.: 97 378

Látogatottság növelés
Oldal: Érdekességek
Tudomány és Élet - © 2008 - 2024 - tudomany-es-elet.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »